Starostlivosť o vozidlo po zime

Viete prečo je dôležitá jarná údržba vozidla?
Starostlivosť o vozidlo po zime

Zima je obdobím, kedy každé auto na cestách čiastočne trpí. A nie je to len nízkou kvalitou vozoviek, ale aj samotným počasím. Mínusové teploty, sneh, voda, posypová soľ či kamienky na cestách a iný štýl jazdy. Toto všetko vášmu auto počas zimy neprospieva, preto je prechod zo zimného obdobia na jarné veľmi dôležitý. A akú starostlivosť vaše auto na jar vlastne potrebuje?
Jarná údržba by mala byť samozrejmosťou, hoci množstvo vodičov tento fakt ignoruje. Autá však počas zimy dostanú na cestách poriadne zabrať. Dni, kedy už slnko hreje kapotu vášho auta by ste teda mali využiť na kontrolu nedostatkov, odhalenie skrytých závad a možno by ste vášmu autu mali dopriať aj nejakú tú „kúpeľnú“ procedúru. Rozhodne neurobíte zle, ak sa rozhodnete navštíviť autoservis a prípadnú údržbu prenecháte na odborníkov.

Sezónna obuv
Prvou a veľmi podstatnou časťou údržby vozidla po zime je prezutie zimných pneumatík na letné. Legislatíva, zákon a ani vyhlášky síce vodičom pri prezúvaní na letné pneumatiky neukladajú povinnosť zimné pneumatiky prezuť, no prezutie na letné pneumatiky je určite správnou voľbou. Aj napriek tomu existujú stovky vodičov, ktorí celoročne využívajú zimné pneumatiky, prípadne majú obuté celoročné. 
Letné pneumatiky však majú svoje výhody. Oproti zimným ponúkajú vyšší komfort, majú lepšiu priľnavosť a všetko spočíva aj v kvalite samotnej zmesi. Pri vysokej teplote vozovky je opotrebenie zimných pneumatík omnoho väčšie a kvôli predĺženiu brzdnej dráhy zároveň rastie riziko nehody nielen pre samotného vodiča, ale aj ostatných účastníkov premávky. Pri prezúvaní si nezabudnite nechať kolesá vyvážiť.
A kedy auto prezuť na leto? Keďže to zákon nedefinuje, nepísané pravidlo hovorí o tom, že prezutie na letné pneumatiky je vhodné, ak sa teplota vzduchu drží dlhodobo nad 7 °C. Riaďte sa teda aktuálnym počasím.

Geometria a brzdy
Slovenské vozovky sú v stave, kedy je dobré geometriu vykonať aspoň raž za jeden alebo dva roky. Predovšetkým, ak jazdíte po cestách, ktorých stav je žalostný. Každý výtlk, resp. nerovnosť môže mať za príčinu vychýlenie riadenia či iné drobné závady. V Moris Slovakia máme 3D elektronické zariadenie na geometriu vozidla. Jedná sa o jeden z najkvalitnejších zariadení na trhu. Úkon nie je časovo náročný a vy máte istotu, že vaše vozidlo máte s určitosťou pod kontrolou. Čítaj viac prečo 3D geometria kolies je dôležitá.
Čo by ste pri návšteve servisu nemali vynechať je kontrola bŕzd a brzdového obloženia. Týka sa to i ručnej brzdy, kde často býva problematické brzdové lanko. Predovšetkým však soľ a vlhkosť môžu mať na brzdové kotúče a obloženie negatívny vplyv. Určite účinnosť a stav bŕzd skontrolujte.

Kontrola tesnení
Ak vám záleží na komforte jazdy, mali by ste skontrolovať a namazať všetky pánty, aby vám počas letnej sezóny nevŕzgali. Zvýšenú pozornosť venujte tesniacim materiálom okolo bočných dverí, vekám batožinového priestoru aj vedeniu bočných okien. Tie by sa totiž nemali za žiadnych okolností čistiť a mazať žiadnym čistiacim prostriedkom, vhodné je použiť obyčajnú mäkkú handričku a vlažnú vodu. Inak zvyšujete riziko poškodenia ich ochrannej vrstvy, zníženú funkčnosť a nepríjemné vŕzganie.

Doplnenie kvapalín
Samozrejme, vymeniť zimnú zmes do ostrekovačov za letnú je iba zrnkom piesku a v podstate úplný detail. Hoci, zimná zmes je koncentrovanejšia a môže zanechávať mierne mastné fľaky. Okrem kvapaliny do ostrekovačov sa oplatí skontrolovať chladiacu a brzdovú kvapalinu, ale i motorový olej a jeho hladinu. 

Klimatizácia 
Táto funkcia je v aute nenahraditeľným spoločníkom. Predovšetkým v lete. V zime klimatizáciu využíva iba málokto. Praktická je klimatizácia v prípade, že sa vám zahmlievajú okná. V takom prípade pomôže pri vysúšaní vzduchu a odstráni nadbytočnú vlhkosť.
Oplatí sa preto skontrolovať funkčnosť klimatizácie a rovnako tak doplniť chladiacu zmes do klimatizácie. Určite neurobíte chybu ani v prípade, že sa rozhodnete klimatizáciu nechať vyčistiť, dezinfikovať a vymeníte aj peľový filter.

Výdatný kúpeľ
A ak hovoríme o „výdatnom“ kúpeli, skutočne myslíme, že po zime by ste mali autíčku dopriať kvalitný wellness. Dnes existujú samoobslužné autoumyvárky, ktoré vám umožňujú vyumývať vaše aute do posledného detailu. Podstatný je i podvozok, ktorý je potrebné zbaviť usadených solí a nečistôt, ktoré môžu spôsobovať koróziu. 
Nehovoriac o poriadnom umytí a ochrane karosérie. Voskovanie alebo sklo-keramická ochrana je rozhodne niečo, čo by ste pri údržbe po zime nemali vynechať. Lak i samotná karoséria tak dostane nielen estetický lesk, ale predovšetkým ochranný filter, ktorý lak chráni. Odporúčame navštíviť nami overené detailingové štúdio ADetail. Netreba zabúdať ošetriť ani plasty, ktoré pri nízkych teplotách strácajú pružnosť a je dobré ich renovovať za pomoci špeciálnych prípravkov. Nezabudnite tiež na disky, ktoré si zaslúžia poriadnu dávku očisty.

Objednajte sa na prehliadku už dnes!

Objednať sa