Ako pripraviť vozidlo pred dovolenkou

Čas dovoleniek sa čoraz rýchlejšie blíži.
Ako pripraviť vozidlo pred dovolenkou

Čas dovoleniek sa čoraz rýchlejšie blíži. Všetci si tých niekoľko dní spájame s pokojom, oddychom, ideálne bez akéhokoľvek stresu. Pokiaľ sa však rozhodnete na dovolenku vycestovať vlastným autom, isté riziko problémov existuje vždy. Ako sa im vyhnúť? V tomto článku vám prezradíme, ako pripraviť vozidlo pred dovolenkou tak, aby z cestovania nebol strastiplný boj.

Prevencia

Prevencia je najlepším bojovníkom pred prípadnými problémami. Starostlivosť o vaše auto počas celého roku je kľúčom k hladkému priebehu nielen každodenného cestovania, ale aj cestovania na dlhšie vzdialenosti. Pravidelné kontroly, prehliadky, dopĺňanie stavov prevádzkových kvapalín či kontrola kvality pneumatík sú činnosti, ktoré pred odjazdom na dovolenku oceníte.

Čistota interiéru, ale aj exteriéru sú ďalšími významnými súčasťami prípravy vozidla na dovolenku. Pravda, samotné cestovanie so sebou prináša aj neporiadok, a tak príprava vozidla z tohto pohľadu vám počas cesty ušetrí čas.

Na čo sa však zamerať krátko pred odchodom na dovolenku? Na všetko!

Treba myslieť na všetko

Ako sme už spomínali, aj napriek udržiavaniu optimálnej hladiny prevádzkových kvapalín odporúčame tieto skontrolovať ešte raz. Ak je ich stav nezodpovedajúci, určite by sme ho mali doplniť. Do zásoby si rozhodne nezabudnite zobrať brzdovú či chladiacu kvapalinu, kvapalinu do odstrekovačov, destilovanú vodu či olej, ktorý používate. Samozrejmosťou by malo byť rezervné palivo, pred odchodom si však overte maximálne povolené množstvo v štátoch, ktorými budete prechádzať.

S kvapalinami idú ruka v ruke napríklad aj brzdy či samotné stierače, ktorých stav by ste pred dlhšou cestou mali taktiež overiť. Počas cesty na dovolenku vás s najväčšou pravdepodobnosťou postihnú najrôznejšie nezmary počasia, a tak budú ostrekovače a stierače pracovať jedna radosť – ich stav teda dôkladne skontrolujte.

S počasím súvisí – pre mnohých možno najdôležitejšia súčasť auta pri dlhších cestách – klimatizácia. Uistite sa, či funguje správne, prečistite ju a dezinfikujte. Nikto nechce cestovať niekoľko hodín v pojazdnej saune.

Ak ste štvorčlenná rodina, batožiny budete mať až-až. Auto bude s najväčšou pravdepodobnosťou naplnené až do prasknutia a vy tak musíte vopred myslieť na pneumatiky. Správne nahustenie, dezén či ich celkový stav skontrolujte radšej dvakrát. Nezabúdajte aj na vyššiu celkovú hmotnosť vozidla, a to najmä vďaka posádke vozidla a množstvu batožiny. Pre istotu sa pozrite aj na rezervu.

Myslite na lekárničku, reflexnú vestu pre každého pasažiera, ťažné lano alebo výstražný trojuholník, či napríklad náhradné žiarovky. Vezmite si zelenú kartu povinného poistenia, overte si platnosť známok a zoznámte sa s konkrétnymi dopravnými predpismi, ktoré platia v krajinách vašej cesty.

Servisná prehliadka

Alebo jednoducho všetko zverte do rúk skúseným odborníkom a vaše auto vezmite na servisnú prehliadku. Ak navyše vlastníte auto značiek Škoda, Audi, VW či Seat, v Moris Slovakia sa postarajú o to, aby bola vaša cesta na dovolenku zážitkom, a nie nekonečným príbehom.
 

Objednajte sa teraz

Objednávka do servisu