4 tipy ako jazdiť v hmle

Príchod jesene často predznamenáva aj príchod hmly. Jazdenie v hmle je určite situáciou, počas ktorej treba byť obozretný. Dnes vám prinášame 4 tipy, vďaka ktorým bude vaša cesta hmlou bezpečná a komfortná.
4 tipy ako jazdiť v hmle

1. Zapnite správne svetlá
Každému hneď napadne, aby si zapol hmlové svetlá. Nie tak rýchlo! Práve hmlovky dokážu jazdu vodičom naozaj znepríjemniť, najmä tých, ktorí jazdia za vami. Pri rýchlostiach nad 50 km/h, prípadne v kolónach sú úplne zbytočné. Preto ich zapínajte iba vtedy, ak je to nevyhnutné a hneď ako je to možné ich vypnite.
Neodporúčame ani diaľkové svetlá, ktoré výrazne zhoršujú viditeľnosť a urobia pre vami akýsi nepriehľadný múr. Aké teda svetlá použiť?
V hmle si zapnite stretávacie svetlá, DRL denné svietenie nestačí. Ubezpečte sa, že ste viditeľní aj zozadu a to pre všetkých.
Skvelou pomôckou môžu byť vaše uši – v hmle budete lepšie počuť ako vidieť, preto sa sústreďte aj na zvuky v okolí vozidla a pootvorte si okienko.

2. Udržujte si odstup
Udržujte si od vozidla pred vami odstup a nebuďte na ňom zavesení. Aj keď vy môžete vidieť dostatočne dobre, vozidlo pred vami nemusí, môže zrazu zastaviť a nehoda je na svete. Zhoršené poveternostné podmienky, akou je aj hmla, vyžadujú o čosi väčšiu pozornosť ako zvyčajne.
Našou radou je držať sa od auta pred vami aspoň vo vzdialenosti, ktorú prejdete za 4 sekundy. Zvýšite tak bezpečnosť cestujúcich a ušetrite si mnoho nepríjemností.

3. Neponáhľajte sa
S druhým tipom súvisí aj tretí – neponáhľajte sa! Jazdenie v hmle je nebezpečné, preto radšej spomaľte, zbytočne nepredbiehajte a neriskujte. Pravidelne kontrolujte svoju rýchlosť, pretože práve hmla spomaľuje reflexy a vy tak musíte myslieť dostatočne vpred. Zaujímavosťou je, že práve jazda v hmle nám navodzuje pocity, že ideme pomaly a mnohí tak zrýchlia. Dajte si na to pozor a radšej choďte podľa predpisov.

4. Stojte mimo cesty
Pokiaľ sa neodvážite pokračovať v ceste, prípadne narazíte na nejakú poruchu a ste nútení zastaviť, urobte tak mimo cesty. Radšej nájdite miesto celkom mimo – odpočívadlo, parkovisko, čerpacia stanica, bočná cesta. Pokiaľ zastavíte na krajnici, alebo nebodaj rovno na ceste, riskujete zrážku s idúcim vozidlom, ktoré vás môže uvidieť neskoro.

Vo všeobecnosti pri jazde v hmle platí – myslite na bezpečnosť. Neponáhľajte sa a berte ohľad aj na druhých. Ale ak ste sa už stali účastníkom dopravnej nehody, pamätajte na to, že nesprávna oprava havarovaného vozidla môže byť pre vás do budúcnosti veľkým bezpečnostným rizikom. Aj po nehode vám zaistíme garanciu výrobcu a zachováme bezpečnosť aj cenu vášho vozidla v najvyššej možnej miere. Stačí jediné, obráťte sa na profesionála, my sme Špecialista na opravy po nehode.